X
تبلیغات
زولا
یکشنبه 1 فروردین 1389

کتابهای خوبی که در سال 88 خواندم.


 


1 ـ من. آسیموف؛ خاطرات آیزاک آسیموف

(آیزاک آسیموف-مهرداد تویسرکانی-انتشارات کاروان-چاپ اول 1388) 


در پست پیشین در مورد این کتاب نوشتم، تنها این نکته را افزون می کنم که در انتهای کتاب، فهرست کاملی از کتابهای آسیموف در همه زمینه هایی که او قلم زده، وجود دارد، به عبارتی یک کتاب شناسی از آسیموف.  

2 ـ من. روبات؛

TO JOHN W. CAMPBELL, JR, who Godfathered THE ROBOTS   

در آغاز کتاب آسیموف این گونه کتابش را به جان کمپبل تقدیم کرده است. اگر نوشته های پیشین من را خوانده باشید، میدانید که جان کمپبل کیست.
این کتاب، مجموعه نُه داستان کوتاه از آسیموف است و از برترین و بهترین داستانهای علمی تخیلی، البته این کتاب را سالها قبل خوانده بودم، اما این بار به زبان انگلیسی خواندم. روزی در محل کار که این کتاب نیز همراهم بود و روی میز کارم، همکاری آنرا دید و گفت که نسخه ای از آن و به برگردان پارسی دارد و حاضر است آنرا به من به امانت دهد. برگردان از هوشنگ غیاثی نژاد است. با پوزش از ایشان، برگردان در نهایت بی سلیقگی و بسیار نامرتب انجام شده است. یقینا کسانی که با موضوع علمی تخیلی آشنا نباشند، با خواندن چند صفحه آغازین آنرا رها خواهد کرد. در یک تصمیم انقلابی تصمیم به برگردان کتاب گرفتم و در تصمیم انقلابی دیگری، زدم زیر تصمیم انقلابی نخستین، چون وقت کم دارم شدیدا. کتاب را به منشی دادم که آنرا وارد رایانه کند نقدا و به عبارتی تایپ کند. این موضوع به اوایل سال 88 باز می گردد. تصمیم داشتم همان متن را اصلاح کنم و باز ترجمه. اما در عوض شد پر کردن وقتهای بیکاری و سرگرمی  و کم کم  شروع کردم که از آغاز ترجمه کنم کتاب را. از آن موقع تا حالا، تنها شش داستان را فرصت برگردان یافتم. با ناشری هم گفتگو کردم و شاید چاپ شود.


3 ـ باشگاه معما 

(آیزاک آسیموف-فرزانه طاهری-انتشارات شقایق-چاپ اول 1368)   

کاش برگرداننده، سرکار خانم فرزانه طاهری، نام آنرا پارسی تر و با عنوان "باشگاه چیستان" برمیگرداند. خداوند جناب هوشنگ گلشیری را هم قرین رحمت فرماید.
این کتاب را از یک دستفروش جلوی دانشگاه خریدم. کتاب نوشته آیزاک آسیموف فقید است که انتشارات شقایق در سال 1368 آنرا منتشر کرده است. البته نام اصلی اثر (Tales of the Black Widowers) یا "داستانهای بیوه مردان سیاه پوش" است. پیشگفتار زیبایی هم دارد که بزودی در صفحه علمی تخیلی پست خواهم کرد.
4 ـ پرتو روزهای دیگر

(آرتور سی. کلارک-محمد قصاع-نشر پیکان-چاپ اول 1381)

کتابی زیبا با برگردانی پاکیزه و زیبا از محمد قصاع. داستانی باز هم با مایه های فلسفی. زمانی که انسان می تواند به کمک فناوری "ورم هول"، هر نقطه از فضا-زمان را به هر جای دیگر با سرعت فرا نور متصل کند.  

5 ـ مرشد و مارگاریتا

(میخائیل بولگاکف-عباس میلانی-فرهنگ نشر نو-چاپ اول 1362)


بدون هر گونه اضافه گویی، هر آنگه با فلسفه و عرفان صفا نمی کند، این کتاب را فراموش کند.
عباس میلانی در مقدمه اینگونه نوشته: " مرشد و مارگاریتا را شاید بتوان از آثار شگفت انگیز ادبیات جهان به حساب آورد. در زمانی که ادبیات فرمایشی، تسمه از گردۀ ادبیات شوروی کشیده بود و عرصه را بر چهره های درخشان ادبیات شوروی تنگ کرده بود، میخائیل بولگاکف دوازده سال آخر عمر خود را صرف نوشتن رمانی کرد که به زعم بسیاری از منتقدین با "کلاسیک های" تاریخ رمان پهلو میزند و بی تردید در زمرۀ درخشان ترین آثار ادب تاریخ روسیه به شمار می رود..."
من این کتاب را برای بار پانزدهم خواندم. هر سال با افزوده شدن تجربه، نکات بیشتری از این کتاب برداشت کردم. برگردان عباس میلانی بی نظیر است.  

6 ـ دمیان

(هرمان هسه-محمد بقائی-انتشارات تهران-چاپ اول 1372)  

شاهکار هرمان هسه، که نمی دانم بار چندم بود که آنرا خواندم. همین دو سه هفته پیش به بهای یک شب بیداری زیبا.
برگرداننده اینگونه می نویسد: "در میان هفتاد و چند اثری که از هرمان هسه نویسندۀ نامدار آلمانی به جای مانده، دمیان یکی از پرآوازه ترین آنهاست که بسیاری از مردم جهان آن را با اشتیاق خوانده اند زیرا حدیث نفس انسان است، حسب حال ایامی از عمر آدمی است که معمولا در چنبره ارزشهای قراردادی محبوس می شود و مجال ظهور نمی یابد." 

 
7 ـ دنیای سوفی

(یوسِتین گادِر-حسن کامشاد- انتشارات  نیلوفر-چاپ اول 1375)  

در ابتدای کتاب خواندم: "... سوفی آموندسن از مدرسه به خانه می رفت. تکۀ اول راه را با یووانا آمده بود. دربارۀ آدمهای ماشینی حرف زده بودند. یووانا عقیده داشت مغز انسان مانند کامپیوتری پیشرفته است. سوفی خیلی مطمئن نبود. آدمیزاد لابد بیش از یک قطعه افزار است؟ ..."
همین بس که بدانید این کتاب ربطی به صوفی گری ندارد. این کتاب داستانی درباره تاریخ فلسفه است و برای نوجوانان و جوانان نوشته شده است. خب ما هم جوانیم دیگر. و گذشته از اینها کتاب بس گیرایی است.  

8 ـ تاریخ فلسفه

(ویل دورانت-عباس زریاب- انتشارات  و آموزش انقلاب اسلامی-چاپ دهم 1371) 


"در فلسفه لذتی وجود دارد؛ حتی در سراب بیابانهای علم مابعدالطبیعه جذب و کششی هست. هر طالب علمی این معنی را تا هنگامی که ضروریات قاطع حیات مادی او را از مقام بلند اندیشه به سرزمین پست مبارزه اقتصادی فرود نیاورده است، درک می کند..."
این کتاب را اول بار در سال 1371 خواندم. آن موقع نوزده سال داشتم. چون به تاریخ و شرح حال بزرگان علاقه داشتم، این کتاب را که به شرح حال فلاسفه مربوط است خواندم. امسال شاید برای بار دهم یا یازدهم، آن را از ابتدا تا به آخر خواندم. تاریخ فلسفه، کتابی است که همیشه در اطراف من است.  

9 ـ ایلیاد

(هومر-سعید نفیسی-شرکت انتشارات علمی و فرهنگی-چاپ اول 1337 – چاپ هفتم 1368)


منظومه ایلیاد نامدارترین حماسۀ دنیای قدیم و از شاهکارهای مسلم ادبیات جهان است. واقعا خواندن این کتاب و اُدیسه در زندگی آدمی به اندازه خواندن شاهنامه لازم به نظر می رسد. ولی شاهنامه فردوسی والا گهر مزۀ دیگری دارد. این کتاب داستان شورانگیز نبرد میان یونانیان و مردم تروا است. اُدیسه نیز داستان بازگشت اولیس، پهلوان نامدار جنگ ترواست.

 
10 ـ اُدیسه

(هومر-سعید نفیسی-شرکت انتشارات علمی و فرهنگی-چاپ اول 1337 – چاپ هفتم 1368)


"سرود نخستین
خلاصه سرود: در غیاب پوزئیدون، خدای دریاها، که اولیس قهرمان دلاور و چاره اندیش جنگ تروا را در بازگشت به موطن خود آواره ساخته است، خدایان انجمنی برپا می کنند و به درخواست آتنه، دختر زئوس که هوادار و پشتیبان اولیس است به بازگشت وی مصمم می شوند..."  
11 ـ شش نظریه ای که جهان را تغییر داد. 

(پل استراترن-دکتر توکلی صابری و بهرام معلمی-انتشارات مازیار-چاپ دوم 1387)


کتاب به زبان ساده و همه فهم که به بیان مفاهیم فیزیک می پردازد. عناوین بدین صورت است: نیوتن و جاذبه-اینشتین و نسبیت-هاوکینگ و سیاه چاله ها- کوری و رادیواکتیو- تورینگ و کامپیوتر- کریک، واتسون و دی ان ای.
کتابی است بسیار جالب که برای علاقمندان و دانش آموزان و دانشجویان بسیار خواندنی است.

12 ـ تاریخچه تقریبا همه چیز.

(بیل برایسن (۱) (۲)-محمد تقی فرامرزی-انتشارات مازیار-چاپ چهارم 1388)


این کتاب برگردان اثری است به نام (A Short History of Nearly Everything). این کتاب را دوستی از خارج کشور برای من به ارمغان آورد و آنرا بسیار زیبا یافتم و خواندم. امسال ( سال 88 ) در نمایشگاه کتاب، برگردان آنرا در جایگاه انتشارات مازیار یافتم. بی درنگ ده جلد خریداری کردم که به دوستانی هدیه کنم. کتابی است بسیار روان و راحت و با سطح دانش در حد دبیرستان، مطالب آن قابل درک. در مورد چگونگی شکل گیری جهان به سخنوری می پردازد و بسیار زیبا، تقریبا همه چیز آن را بیان می کند. برگردان بسیار خوبی هم انجام شده توسط جناب محمد تقی فرامرزی.
 کتابهای دیگری هم خواندم که از حوصله این نوشتار خارج است. اما آخرین کتابی که هنوز بار دوم بازخوانی اش تمام نشده و آنرا بسیار زیبا یافتم، کتابی است با نام تصوف اسلامی و رابطه انسان با خدا.

  13 ـ تصوف اسلامی و رابطه انسان با خدا

(رینولد. ا. نیکلسون-استاد دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی-انتشارات سخن-چاپ دوم 1388) 

اگر اهل شب گردی باشید، چیزهای خوب و بد زیادی خواهید دید. من، گاهی، شبها با دوچرخه بیرون میزنم و گشتی در اطراف. در مسیرم و در بعضی شبها، یک کتاب فروش دستفروش است که بساطی دارد و کتابهای به اصطلاح زیر زمینی می فروشد. در بساطش کتابهای صادق هدایت، ایرج میرزا، پزشک زاد و از این دست فراوان است. گاه گداری هم کتابهایی دارد واقعا ناب. نه آنکه آنها ناب نباشند، که یقینا هستند. کتابهایی که حتی شاید کسی از وجودشان هم خبردار نباشد، دست کم خودم. آن شب این کتاب نظرم را جلب کرد. اول نام نیکلسون در صدر و در ذیل نام استاد کدکنی. برداشتمش و نگاهی کردم و چنان شیفته شدم که در جا خریدمش و سر رکاب را به سوی خانه گرداندم. یک بار آنرا خواندم و از برگردان زیبای استاد کدکنی مست شدم. بار دوم هم که اکنون است و در حال مطالعه هستم. 
در صفحه 36 این را خواندم: "حفظ کند خصوصیتی را که می توان آن را نوعی "دیانت شخصی" نامید، بی آنکه در شخصیت معبود خود اسراف صوفیانه ای ورزیده باشد و آن را صفات مشخصه ای وصف کند، به گونه ای که او را تجرید نکند و از دسترس عابدانش دور نگرداند تا رشته های محبت و عبادت گسسته گردد..." 

 ضمنا وبگاه آدینه بوک، جایی است که می توانید کتاب مورد نظرتان را جستجو کرده و بدانید که کجا می توان آنرا یافت.
پیوندهای این نوشتار  

http://www.mtooyserkani.com/
http://www.caravan.ir/
http://en.wikipedia.org/wiki/John_W._Campbell
http://fa.wikipedia.org/wiki/فرزانه_طاهری
http://taksell.com/shaghayegh
http://www.paykanpress.ir/index1.htm
http://fa.wikipedia.org/wiki/مرشد_و_مارگاریتا
http://fa.wikipedia.org/wiki/میخائیل_بولگاکف
http://fa.wikipedia.org/wiki/عباس_میلانی
http://fa.wikipedia.org/wiki/هرمان_هسه
http://fa.wikipedia.org/wiki/دنیای_سوفی
http://fa.wikipedia.org/wiki/یوستین_گردر
http://fa.wikipedia.org/wiki/حسن_کامشاد
http://fa.wikipedia.org/wiki/ویل_دورانت
http://fa.wikipedia.org/wiki/عباس_زریاب_خویی
http://fa.wikipedia.org/wiki/ایلیاد
http://fa.wikipedia.org/wiki/هومر
http://fa.wikipedia.org/wiki/سعید_نفیسی
http://fa.wikipedia.org/wiki/ادیسه
http://www.elmifarhangi.ir/
http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&q=paul+strathern&btnG=Search
http://www.randomhouse.com/features/billbryson/
http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_Bryson
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Short_History_of_Nearly_Everything
http://en.wikipedia.org/wiki/Reynold_A._Nicholson
http://fa.wikipedia.org/wiki/محمدرضا_شفیعی_کدکنی
http://www.adinebook.com/