X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 23 آبان 1386

انسان آرمانی

 

انسانهای کوچک درباره مردم حرف می زنند انسانهای معمولی درباره اتفاقات و انسانهای بزرگ از ایده ها و آرمانها سخن می گویند

جمعه 18 آبان 1386

یشگویی آسمانی یا آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد

 

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد


عمر جهان امروز بر اساس نظریه های جدید، تا حدود 16 میلیارد سال محاسبه شده است. ابتدای جهان نیز با انفجاری ( مهبانگ - Big Bang )  همراه بوده که در عرض حدود 1 ثانیه ماده ایجاد شده است. اما قبل از آن در جهان چه بوده است؟ جواب انرژی است. چهار انرژی، اول انرژی هسته ای قوی، دوم انرژی هسته ای ضعیف، سوم نیروی الکترو مغناتیسی، و چهارم انرژی گرانش. در زمان صفر تا حدود یک ثانیه پس از مهبانگ، در کسرهای بسیار بسیار کوچک زمان، ذرات ریز ماده ساخته شده و بر ابعاد جهان افزوده شده و در نتیجه مقدار ماده ساخته شده بیشتر و بیشتر و بر اساس قانون دوم نیوتن، از میزان انرژی کاسته شده است.


کار ساخت ماده در کارگاه هستی ادامه داشت تا غبارهای گازی کیهانی بوجود می آیند و پس از آن، از تجمیع و فشردگی آنها کهکشانها پدیدار میشوند و از قلب کهکشانها، ستارگان متولد میشوند. سپس منظومه های ستاره ای و سیارات قدم به عالم هستی میگزارند و در نقطه ای از عالم، از میان میلیاردها کهکشان، در کهکشانی به نام راه شیری، ستاره ای از میان یکصد میلیارد ستاره موجود در آن، سیاره ای را میسازد بنام زمین. در زمین شرایط کاملا مهیا است برای بوجود آمدن حیات. در عرض یک تا دو میلیارد سال آب بوجود می آید و بعد تک سلولیهایی در آب که اکسیژن میسازند و جو را بوجود می آورند. فاصله هم که از خورشید بسیار مناسب است. دمای مناسب و آب، محیطی ایده آل است برای بوجود آمدن موجودات چند یاخته ای و بعد ماهیها و بعد دوزیستان و بعد جانوران خشکی زی. در میان گونه های فراوان موجودات، تنها یک گونه در جهت تکامل مغز پیش میرود و کم کم بر محیط پیرامون خود مسلط میشود و ...


کتاب جیمز ردفیلد بنام پیشگویی آسمانی و فیلمی که بر اساس آن ساخته شده، تا حدودی بر تعاملات انرژی با منبع آسمانی اون حرف میزنه و نه یا ده پیشگویی رو که قرنها پیش گفته شده، بیان میکنه و راه حلهایی برای بهتر شدن زندگی انسان مطرح میکنه و ظاهرا داستان رو بر اساس سلوک معنوی خودش که لمس کرده نوشته. من فکر نمیکنم در این کتاب چیز جدید و هیجان انگیزی گفته شده باشه که عده ای اینقدر از اون تعریف میکنن. حرفهایی که قرنها پیش عرفای خودمون خیلی خیلی شیواتر و عرفانی تر بیان کردن. یادمه زمانی کتابهای کارلوس کاستاندا و زمانی که تا امروز هم ادامه داره، کتابهای مرتاضهای هندی روی خیلی ها تاثیر هیجانی گذاشته بود. ضمنا بر اساس سنت هالیوود، از اون همه راهب و کشیش لاتین و پرویی، چند تا آمریکایی، اتفاقی در جریان قضایا قرار میگیرن و تا ته خط هم میرن و آخرش هم ظاهرا قراره اون پسر خوش تیپ مک کوئین امریکایی، پیشگویی دهم رو کشف کنه و احتمالا در قسمتهای بعدی فیلم و کتاب، دنیا رو از شر ترس و وحشت و تروریسم و احتمالا مسلمونا خلاص کنه.


تا اونجایی که من خوندم و شنیدم، سلوک راه و روشی داره که اولینش و مهمترینش مدت طولانی اونه. یه آقا پسر کاکلی از ینگه دنیا، میره جنگلهای پرو، یه دختر مو بور مامانی رو میبینه و اون بهش میگه نگاه کن و ببین، شازده هم نگاه میکنه و انرژی رو میبینه. بعد یه خانم آمریکایی دیگه میگه فکر کردی اون هاله ای که دور و بر قدیسین کشیدن چیچیه؟ همینه دیگه، انرژیه. ( از این هاله ها اینطرفها هم پیدا میشه ضمنا ). سر جمع، یه هفته هم نمیشه که این آقا پسر به همچین درجاتی میرسه.


نسخه های این چنینی هالیوودی که از توش حسابی هم پول در میاد برای تغییر دنیا، کهنه و رنگ و رو رفته شده. اگر این کتاب اینقدر روشنگره و مقبول، چرا هیچ بنیاد دینی ای انتشار و پخش مجانی اونو قبول نمیکنه ؟ به این دلیل که تا پول ندید، از موعظه خبری نیست.
جای تعجب اینجاست که با اینکه ما در فرهنگ قبل و بعد ورود اعراب، در فرهنگ سازی سرآمد بودیم، حالا با این جریانات دچار تخطئه و خلسه میشیم و خود اصلی مون، یادمون میره. اولین لوح حقوق بشر، اولین حکومت مردم مدار، اولین مجلس قانون گذاری، قبل از ورود اعراب و بعد از اون، هضم فرهنگ مهاجمین و رشد نمو دوباره و دانشمندان و سخنوران بزرگ، چون فردوسی و سعدی و پور سینا و زکریای رازی و ...


نه اینکه دچار خودبزرگ بینی بشیم و بگیم فقط ناسیونالیسم ایرانی، که یقینا باید حرف دیگران رو شنید، اما اگه کسی دنبال عرفان میگرده، نابترین و درست ترینش اینجاست. تو کشور خودمون. تو کتابخونه همه ما هست. تو دیوان حافظ هست. مولوی ِ ایرانی گفته و مهمتر اینکه اونها تجربه کردن و راه رو رفتن و سنجیدن و بطور کاملا مجانی و بدون چشمداشت و با دیدگاه جهان وطنی، برای همه ابنا بشر، از ایرانی و آسیای و آمریکایی و اهالی پرو، به یادگار گذاشتن. اینکه ما دنبال حرفهای اغیار میریم و برامون جذابه، اشکال از خودمونه که حرف خودمون رو نمیفهمیم و در سخن دیگران دنبالش میگردیم. با هزاران تغییر و تغیّر و شعارهای به نفع خودشون. کافیه حرفهای مولوی بزرگ که امروز در همون ینگه دنیا طرفداران بسیاری داره، رو بفهمیم، به اندازه بضاعت خودمون، نه بیشتر. اونوقت میبینیم که تمام کتابهای اینطوری گرته برداری از همون حرفها و روشها است.


و سخن آخر؛

سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد                وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است             طلب از گمشدگان لب دریا می‌کرد
مشکل خویش بر پیر مغان بردم دوش                  کو به تایید نظر حل معما می‌کرد
دیدمش خرم و خندان قدح باده به دست              و اندر آن آینه صد گونه تماشا می‌کرد
گفتم این جام جهان بین به تو کی داد حکیم         گفت آن روز که این گنبد مینا می‌کرد
بی دلی در همه احوال خدا با او بود                     او نمی‌دیدش و از دور خدا را می‌کرد
این همه شعبده خویش که می‌کرد این جا             سامری پیش عصا و ید بیضا می‌کرد
گفت آن یار کز او گشت سر دار بلند                      جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد
فیض روح القدس ار باز مدد فرماید                        دیگران هم بکنند آن چه مسیحا می‌کرد
گفتمش سلسله زلف بتان از پی چیست              گفت حافظ گله‌ای از دل شیدا می‌کرد

جمعه 18 آبان 1386

میراث سینما - 101 فیلم چهار ستاره و برتر تاریخ سینما

 
میراث سینما


101 فیلم چهار ستاره و برتر تاریخ سینما

 

ماهنامه دنیای تصویر در شماره 177 خود 101 فیلم چهار ستاره و برتر تاریخ سینما را معرفی میکند با عنوان  The 101 Greatest Film of All Time.
در ابتدای مقاله به قلم "گیل کین" و "جیم پیاتزا" اینطور آمده:
"جمع آوری و ارائه یک فهرست قطعی از بهترین های تاریخ سینما خیلی دل میخواهد. این همان کاری است که سینمادوستان معمولی را از دیوانه های سینما متمایز میکند. بردباری میطلبد و حساب و کتابهای زیرکانه و اینکه حاضر باشید به خاطرش بهترین دوستانتان را از دست بدهید. برای آنها که به رده بندی فیلمها علاقمندند، امکان دارد قضیه آنقدر بالا بگیرد که کار به دعوا و خون خونریزی بکشد!"
لابد فکر میکنید که چقدر احمقانه هست، اما برای خوره های حرفه ای سینما مثل من، نه تنها احمقانه که خیلی هم جدی است. اینکه به نظر من پدر خوانده تا به امروز بهترین فیلم تاریخ سینماست بسیار جدی و مهمه؛ و یا اینکه مارلون براندو، همفری بوگارت، ال پاچینو و رابرت دونیرو بهترین نقش آفرینان و اینکه لی استراسبرگ کبیر، استاد مسلم پرورش استعدادهای ناب بازیگری ست،  نه تنها مهم، بلکه حیاتی است. البته با کمی اغراق.
ببینید که چند اثر علمی تخیلی در فهرست جا دارد و ببینید چند اثر، مثلا از همفری بوگارت وجود دارد، کازابلانکا(2)، قایق آفریکن کوئین(37)، شاهین مالت(72) ... و یا از آلفرد هیچکاک، شمال از شمال غربی(7)، روانی(14)، سرگیجه(24) ...
 مقاله های تفضیلی از شماره 177 و طی ده شماره شماره آینده برای هر فیلم در ماهنامه منتشر خواهد شد.

اما فهرست 101 فیلم برتر تاریخ سینما از دیدگاه منتقدین:


1- پدر خوانده 1 و 2
2- کازابلانکا
3- همشهری کین
4- بر باد رفته
5- لارنس عربستان
6- شمال از شمال غربی
7- جادوگر از
8- آنی هال
9- محله چینی ها
10- آواز زیر باران
11- نشویل
12- بعضی ها داغشو دوست دارند
13- همه چیز درباره ایو
14- روانی
15- راننده تاکسی
16- اینک آخر زمان
17- در بارانداز
18- فارغ التحصیل
19- سان ست بلوار
20- جویندگان
21- زندگی شیرین
22- غرامت مضاعف
23- کاندیدای منچوری
24- سرگیجه
25- برخورد نزدیک از نوع سوم
26- دوستان خوب
27- ژول و ژیم
28- فانی فیس
29- اتوبوسی یه نام هوس
30- نجات سرباز رایان
31- بیگانگان در قطار
32- در یک شب اتفاق افتاد
33- پرواز بر فراز آشیانه فاخته
34- چه زندگی محشری
35- گاو خشمگین
36- بهترین سالهای عمر ما
37- قایق افریکن کویین
38- دکتر استرنج لاو
39- بلید رانر
40- دنباله رو
41- فهرست شیندلر
42- رستگاری در شاوشنگ
43- شام
44- شکارچی گوزن
45- پل رودخانه کوای
46- هشت و نیم
47- تاپ هت
48- قاعده بازی
49- 2001: یک اودیسه فضایی
50- بانی و کلاید
51- کینگ کونگ
52- جنگهای ستاره ای
53- 400 ضربه
54- شبی در اپرا
55- بانوی زیبای من
56- نابودگر 2
57- مرد سوم
58- دکتر ژیواگو
59- ئی تی
60- هجوم ربایندگان جسد
61- پینوکیو
62- بوچ کسیدی و ساندس کید
63- فارگو
64- مخمل آبی
65- آرواره ها
66- خوشه های خشم
67- کار درست را انجام بده
68- توت فرنگی های وحشی
69- دزد دوچرخه
70- بزرگ کردن بیبی
71- راه های افتخار
72- شاهین مالت
73- پاتر پانچالی
74- خانم ایو
75- آخرین نمایش فیلم
76- فانوس قرمز را برافراز
77- فرزند رزماری
78- کابوی نیمه شب
79- مش
80- دیوارنوشته های آمریکایی
81- تهیه کننده ها
82- راشومون
83- کابارهپ
84- بانک دیک
85- مکانی در آفتاب
86- رود سرخ
87- مکالمه
88- توهم بزرگ
89- محرمانه لس آنجلس
90- تب شنبه شب
91- تقلید زندگی
92- مهاجمان صندوقچه گمشده
93- اسپارتاکوس
94- زیبای روز
95- هفت سامورایی
96- شب یک روز دشوار
97- آتلانتیک سیتی
98- زیبای آمریکایی
99- قصه عامه پسند
100- تلما و لوئیز
101- هواپیما